Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

gözyaşı kanalı tıkanıklığı
Gözyaşı üst ve alt göz kapaklarının burun tarafındaki köşelerinde bulunan deliklerden girerek sırasıyla gözyaşı kesesi ve sonra burun kemiği içindeki gözyaşı kanalından (nazolakrimal kanal) geçer ve burun arka tarafına dökülür. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı sonucu gözyaşı geriye doğru birikerek gözlerimizde çok belirgin sulanma ve zamanla çapaklanma yapar.

Çocuklarda Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur?

En sık neden, gözyaşı kanalının buruna açıldığı yerde, doğuştan tıkanıklık veya ciddi darlık olmasıdır. Çocuklarda gözyaşı kanalı tıkanıklığının diğer nedenleri:

  • Göz kapaklarındaki göz yaşı deliklerinin tıkalı olması veya gözyaşı kanal darlığı
  • Göz enfeksiyonları (İltihap)
  • Burun kemiğine ait sorunlar.
  • Gözyaşı kanalı tıkanıklığı sık mı görülür?

Bebeklerin %5'inden fazlasında, bir veya iki gözde gözyaşı kanal tıkanıklığı olabilir. Fakat, bebeklerin çoğunda (yaklaşık %85-90) kanal tıkanıklığı 1 yaşına kadar geçer.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Gözyaşımız göz yüzeyini temizler ve nem sağlar. Böylece gözlerimizde batma yanma ve çapaklanma olmaz. Göz yaşı kanalı tıkandığı zaman biriken göz yaşında kolayca enfeksiyon gelişir, çapaklanma ve bazen de göz yaşı kesesi iltihabına (dakriyosistit) neden olur. Bu iltihap oldukça ağrılıdır ve hatta bazen göz çukurunu ve hatta gözün kendisini tutan ve görme kaybına varabilen ciddi sonuçlar doğurabilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Teşhis Edilir?

Erken aşamada gözümüzde belirgin sulanma olur. Ancak bebeklerde ve çocuklarda göz tansiyonu (glokom) ve göz alerjisi gibi  nedenler de gözlerde sulanma yapabileceği için detaylı göz muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

Nasıl tedavi edilir?

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı bebeklerde kendiliğinden düzelebilir. Eğer düzelmez ve tıkanma kalıcı olduğu anlaşılırsa gözyaşı kanalı masajı ve antibiyotik damla, gözyaşı kanalı sondalaması ve gözyaşı kanalına tüp tüp takılması yapılabilir.

Gözyaşı Kanalı Masajı ve Antibiyotik Damla Kullanımı

Gözyaşı kanalını açmak için gözyaşı kanalı masajı 1 yıl kadar uzun bir süre yapılabilir. Konuyla ilgilenen uzman bir göz hekimi en etkili masaj tekniğini göstermelidir. Masaj sonrasında göz içindeki sulu çapaklar suni göz yaşı damlası ile yıkanarak temizlenmeli, 7-8 dakika beklemeden sonra göz doktorunuzun önerdiği uygun bir antibiyotik damla damlatılmalıdır.

Bu tedavinin en önemli kısmı; doğru masaj tekniğini uygulamak ve bebeğinizde ilk şikayetler başladığında hemen uzman göz doktoruna götürerek tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlamaktır.

Gözyaşı Kanalı Sondalaması

Uygun çapta bir metal tel prob gözyaşı kanalından burnun içine nazikçe geçirilir. Bu işlem bir KBB uzmanı yardımıyla endoskopik olarak burun içinden sondalamanın başarılı olduğu gösterilerek yapılırsa daha garantili bir yaklaşımdır.

Sondalama işleminin güvenli ve garantili yapılması için genel anestezi tercih edilmelidir.

Gözyaşı Kanalına Tüp Yerleştirme

İlk sondalama işleminin başarısız olduğu durumlarda, çocuğunuzun yaşına göre ve diğer bazı ek bulgulara göre ikinci sondalama veya göz yaşı kanalına tüp yerleştirme gerekebilir. Hangi yöntemin tercih edileceği ve başarısı konusunda doktorunuzdan gerekli bilgileri alarak karar vermeniz ve uzman göz doktorunuzun tavsiyesine uymanız daha uygun olacaktır.

Prof Dr Yüksel Totan
8 Ekim 2018

Yorumlarınız

Nilüfer Gönenç
Hocam gerçekten alanında çok yetkin bir isim. Gitmeden önce araştırmıştım Türkiye'de bu çapta kaç göz doktoru var ki. Hocam bence Türkiye'nin en iyi göz doktoru.
Ali Kırbış
Ankara'da göz doktoru araştırması yaparken hocamızı tanımış olduk. Glokomla ilgili takibimizi yapıyor. Bu sayede erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu da öğrenmiş olduk.
Seyyide Baran
Diyarbakır'dan katarakt ameliyatı için geldik. Annem tedavi oldu. Şimdi eskisi gibi görebiliyor. Hocamdan Allah razı olsun.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
    Soru Sor
Prof. Dr. yüksel totan


Prof. Dr. Yüksel Totan'ı Yakından Tanıyın

Etiketler

TOP