RETİNA HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin katkısıyla Göz-Retina Tomografisi (OCT) gibi cihazların uygulamaya girmesi Retina Hastalıklarının saniyeler içinde ve güvenilir olarak teşhisini sağlarken, Retina Cerrahisi alanında da modern cihazların ve tekniklerin geliştirilmesi tecrübeli cerrahların işini kolaylaştıran yardımcı eli olmuştur.

Aşağıda 20 yılı aşkın süredir tedavisini gerçekleştirdiğim belli başlı retina hastalıklarını bulabilirsiniz.

Retina ve Hastalıkları ile İlgili Sık Sorulanlar

Retina Nedir?

Retina, göz küresinin arka-iç kısmını döşeyen ışığa duyarlı sinir tabakasıdır. İç kısmında görmemizi sağlayan hücreleri besleyen damarlar yer alır.

Retina Muayenesi Nasıl Yapılır?

Retina muayenesinde görme derecesi ölçülür sonrasında ise mikroskobik muayeneden geçilir. Göz göz bebeğini genişletmek için ise göze damlalar damlatılır. Göz bebeği yeterli miktarda büyüdüğünde göz içi şeffaf ortamlar (lens ve vitreus) ile retina ayrıntılı olarak farklı aletler yardımıyla incelebilir.

Retina Hastalıkları Nelerdir?

Şeker ve hipertansiyon hastalığına bağlı kanamalar (Diyabetik retinopati), retinal ven ve retinal arter tıkanıklıkları, retina dekolmanı ve yırtığı, sarı nokta hastalığı (Yaşa bağlı makula dejenerasyonu), doğumsal hastalıklar, sıvı birikmesi, ödem, göz travmaları, makula deliği, vitreoretinal yüzey bozuklukları, tümörler, epiretinal membran.

Göz Dibi Muayenesi Ne İşe Yarar?

Bu muayene göze damla damlatılıp göz bebeğinin büyümesinin sağlandığı bir uygulamadır. Bu muayene sonucu glokom, retina dekolmanı, hipertansiyon, beyin tümörü ve vücuttaki farklı hastalıklara ait belirtiler anlaşılabilmektedir.

Yorumlarınız

Deniz Dost Yüksel / Samsun
Kendisine olan minnetimi kelimelerle anlatabilir miyim bilmiyorum. 11 Haziran günü Ankara Üniversitesindeki rutin kontrolünde kızımın sol gözünde retina dekolmanı oluştuğunu öğrendik. Dekolman oluşumunun üzerinden üç ay geçmişti ve sol gözü görmesini kaybetmişti. Yapılan tetkikler sonucunda gözünü ameliyat edeceklerini ama gözün geri gelmeyeceğini söylediler bize. Çaresiz ne yapacağımızı bilemez bir şekilde başka bir doktor araştırırken Prof Dr Yüksel Totana ulaştık. Bizi çok iyi karşıladı. Kızımı detaylı bir şekilde muayene etti. Gözü için umut olduğunu ve derhal ameliyat olması gerektiğini söyledi. Yapacağı işlemleri sanki onunla ameliyata girecek asistanıymışız gibi bize ayrıntılı bir şekilde anlattı. 24 Haziran günü kızımı ameliyat etti uzun süren zorlu bir ameliyat ve iyileşme süresi sonunda görmez denilen göz geri geldi ve görmeye başladı. Daha sonra kızımın sağ gözünde de dekolman oluştu. Kendisi bunu da başarılı bir ameliyat süreciyle tedavi etti. Prof Dr Yüksel Totan ne yapacağını iyi bilir kendinden emindir. Size yapamayacağı bir şeyi asla söylemez. Ameliyat ettiği hastası ailesinin bir ferdi gibidir. Herkese aynı hassasiyet ve özenle yaklaşır. Ona ulaşma konusunda asla zorluk çekmezsiniz. İster telefonda ister yüz yüze sorularınıza hemen sizi aydınlatacak şekilde cevap verir. Baştada söylediğim gibi kendisine olan minnetimi kelimelerle ifade etmek zor. Bana kızıma ikinci bir hayat bağışladı. Sonsuz teşekkürler...
Mehmet Tarık Selçuk
Kanımca ülkemizde alanında yetişmiş nadir insan kaynağından biri, kıymetini bilmemiz gereken bir değer Hocamız. Ben Hocamızla 15 Mart 2018 yılında tanıştım. Sağ gözümde gelişen rahatsızlığın adı retina dekolmanı teşhisi idi, ve acilen müdahale gerekliydi. 19 Mart 2018 yılında dekolmanı onaran cerrahi girişimi gerçekleştiren Hocamız, daha sonrasında uyguladığı ilaç tedavilerinin uygunluğu sayesinde de belki de ekstradan geçirebileceğim cerrahi operasyonların da önüne geçmiş oldu. Kendisine en içten saygılarımı sunuyor, çok çok teşekkür ediyorum.
Deniz Yıldız
Annem retina yırtığı nedeniyle dekolman ameliyatı oldu bence alanında bir numara emeklerinize sağlık herşey için teşekkürler
Ferhat Selçuk
Annemin göz ameliyatlarini doktor bey yapti. çok başarili bir ameliyat gerçeklestirdi. Ailecek güvenerek gidiyoruz.Ayrıca muayenehanesinde gösterdiği ilgi teşekkürler.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
    Soru Sor
TOP