Makula Nedir?

makula nedirMakula, retina dediğimiz görmeyi sağlayan göz tabakamızın merkez bölgesidir. Okumak, araba sürmek gibi keskin görme gerektiren işleri yapmamızı sağlar. Makula deliği ise makulanın tam ortasında (merkezinde) oluşan deliktir. Makula hastalıkları arasındadır ve göz arkası delik yada makuler hole olarak da bilinir. Görmede azalma (bulanık görme) ve cisimleri eğilmiş, çarpık görmeye neden olur. Genellikle ileri yaşta daha sık görülür.

Makula Deliğine Neden Olan Nedir?

Yaşlanma en temel sebeptir. Yaşa bağlı olarak hiç bir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Yaş gözü de etkileyen bir süreçtir ve bu süreçte bazen gözün içindeki vitreuste bazı değişiklikler meydana gelir. Bu da görme merkezini etkiler ve çekintilere yaratır. Çekintiler ise göz arkası deliğine sebebiyet verebilmektedir.

Ayrıca göz travmaları da sebepler arasındadır.

Makula Deliğinin Belirtileri Nelerdir?

makula deliğiBu hastalık tek gözümüzde ve genellikle sessiz başlar. Bu nedenle, ilk aşamada delik olan gözle baktığımızda cisimleri hafif çarpılmış veya eğilmiş olarak görürüz. Zaman geçtikçe görme keskinliğinde azalma olur ve okumak, araba sürmek gibi günlük işlerimizi yapmakta zorlanırız.

Makula Deliği Evreleri

Makula deliği evreleri dörttür. Ancak hasta için bunun bir farkı yoktur. Göz arkası deliği fark edildiği anda ya da OCT de( yani Makula OCT veya Retina tomografisi) delik tespit edildiğinde hangi evrede olursa olsun mutlaka ameliyat gerekir. Çünkü başlangıç evresinde bile çoğu delik daha da büyüyor ve zamanla ileri evreye geçiyor. Gerilemesi çok nadirdir. Hastanın geç kalması yani deliğin büyümesi, evre 4 olması ameliyat başarısını düşürebilir ve ameliyat sonrası yeterli görme artışı sağlamayabilir.

Bu hastalıkta en önemli husus deliğe ait şikayetler - düz çizgileri kırık veya yamulmuş görme ya da sisli az görme gibi- hasta tarafından fark edildiği anda vakit kaybetmeden göz doktoru hatta en iyisi retina uzmanına gitmesidir.

Makula Deliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalık Vitrektomi denilen özel bir mikrocerrahi yöntem ile tedavi edilir. Ameliyat sırasında, deliğe neden olan vitreus jeli tümüyle alınarak, vitreus boşluğu belirli oranda hava ile karışmış özel bir gaz (perflorokarbon) ile doldurulur.

Deliğin kapanması için gazın belirli bir süre delik ve çevresini tamamen kapatması gerektiğinden, makula deliği ameliyatı olanlar makula deliği ameliyatı sonrası 1 hafta boyunca yüzüstü pozisyonda kalmalıdır. Makuler hole ameliyatı sonrası yüzüstü pozisyon başarı için vazgeçilmez ve hayatidir. Bu pozisyon sağlık sorunu olan bazı kişileri zorlayabileceğinden ameliyattan önce doktorunuzdan bilgi almak faydalı olabilir.

Makula Deliğinin Tedavisinde Başarı Şansı Nedir?

Ameliyat sonrası deliğin kapanması ve görme artışı sağlanması ameliyat öncesi makula deliğinin süresine bağlıdır. Mesela 2 ay önce oluşan makula deliğinde 8 aylık deliğe göre ameliyat sonrası görme derecesi belirgin olarak daha fazladır.

Genel olarak bu ameliyatlarda %90 oranında delik kapanması ve az veya çok görme artışı sağlanması mümkündür.

Makula Deliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göz arkası deliği ameliyatı ortalama olarak 50-60 dakikadır. Bu süre, hastanın ameliyat masasına yatması ve kalkması arasındaki süredir.

Makula Deliği Ameliyatı Riskleri nelerdir?

Modern ameliyathane ortamında makula deliği ameliyatı sonrası, en sık görülen komplikasyon katarakt gelişimidir. Katarakt aylar geçtikçe ameliyat gerektirecek kadar ilerleyebilir.

Ayrıca, makula deliği ameliyatı sonrası ilk ay göz içindeki gazdan dolayı uçağa binmek tehlikelidir. Çünkü, uçak içinde hava basıncındaki değişmelerle gözdeki gazın genişlemesi sonucu göz tansiyonunun artması ve buna bağlı görme kaybı olabilmektedir.

Diğer Gözüm Risk Altında mı?

Bir gözünde delik olan hastaların diğer gözünde de delik gelişme ihtimali yüzde 10-15'dir.

Göz arkası deliğe, muayene sırasında OCT çekildiğinde rastlanabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir görme şikayetimiz olduğunda ( az görme, ortayı sisli görme , kırık görme yamuk görme, cisimleri olduğundan küçük veya büyük görme gibi) Makula OCT çektirmeyi ve mutlaka sonuçlarınızı bir retina uzmanına değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

Makula Deliğinin Tedavisinde Başarı Şansı Nedir?

Ameliyat sonrası deliğin kapanması ve görme artışı sağlanması ameliyat öncesi makula deliğinin süresine bağlıdır. Mesela 2 ay önce oluşan makula deliğinde 8 aylık deliğe göre ameliyat sonrası görme derecesi belirgin olarak daha fazladır. Genel olarak bu ameliyatlarda %90 oranında delik kapanması ve az veya çok görme artışı sağlanması mümkündür.

Makula Deliği Ameliyatı Riskleri nelerdir?

Modern ameliyathane ortamında makula deliği ameliyatı sonrası, en sık görülen komplikasyon katarakt gelişimidir. Katarakt aylar geçtikçe ameliyat gerektirecek kadar ilerleyebilir. Ayrıca, makula deliği ameliyatı sonrası ilk ay göz içindeki gazdan dolayı uçağa binmek tehlikelidir. Çünkü, uçak içinde hava basıncındaki değişmelerle gözdeki gazın genişlemesi sonucu göz tansiyonunun artması ve buna bağlı görme kaybı olabilmektedir.

Makula Deliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göz arkası deliği ameliyatı ortalama olarak 50-60 dakikadır. Bu süre, hastanın ameliyat masasına yatması ve kalkması arasındaki süredir.

Makula Deliğinin Kaç Evresi Vardır?

4 evredir. Evre iki ve sonrasında mutlaka makula deliği ameliyatı yapılmalıdır.

Diğer Gözüm Risk Altında mı?

Bir gözünde delik olan hastaların diğer gözünde de delik gelişme ihtimali yüzde 10-15'dir. Göz arkası deliğe, muayene sırasında OCT çekildiğinde rastlanabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir görme şikayetimiz olduğunda ( az görme, ortayı sisli görme , kırık görme yamuk görme, cisimleri olduğundan küçük veya büyük görme gibi) Makula OCT çektirmeyi ve mutlaka sonuçlarınızı bir retina uzmanına değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

Unutmayın gözünüz sizin dünyaya açılan kapınızdır ve buradaki bir bozulma hayatınızın bir çok alanını etkilemektedir. Bu sebeple Göz Sağlığınızı Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler üzerine bir yazı kaleme aldım. Faydası olması temennisi ile...

Yorumlar

Nisan Can
Ankara'da göz doktoru araştırması yaparken hocamızı tanıdık. Göz kuruluğu konusunda ne kadar az şey bildiğimi öğrenmiş oldum. Her şey iyi gidiyor şimdilik.
Nilüfer Gönenç
Hocam gerçekten alanında çok yetkin bir isim. Gitmeden önce araştırmıştım Türkiye'de bu çapta kaç göz doktoru var ki. Hocam bence Türkiye'nin en iyi göz doktoru.
Seyyide Baran
Diyarbakır'dan katarakt ameliyatı için geldik. Annem tedavi oldu. Şimdi eskisi gibi görebiliyor. Hocamdan Allah razı olsun.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
    Soru Sor
Prof. Dr. yüksel totan


Prof. Dr. Yüksel Totan'ı Yakından Tanıyın
TOP