Göz Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız Gözlerimiz bizlerin dünyaya açılan kapısı adeta. Peki bu kapıya yeterli özveriyi gösteriyor muyuz? Bu yazımda günlük yaşamınızda göz sağlığınızı korumak için neler yapmalıyız? Göze iyi gelen besinler, vitaminler, göze iyi gelen egzersizlerden bahsettim. Faydalı olması temennisi ile…

Göz Sağlığını Korumak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz sağlığımızı korumak için günlük hayatımızdaki davranışlardan tutun yeme alışkanlıklarımıza kadar bir çok konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Bazen yanlış bir beslenme biçimi yada günlük hayatınızda bilmeden gözünüze zarar veren alışkanlıklar göz sağlığı açısından olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Peki göz sağlığını korumak için neler yapacağız?

Kilonuza Dikkat Edin

Obez insanlar diyabet riski yüksektir. Bilindiği üzere diyabet diyabetik retinopati ve katarak riskini artırmaktadır. Sağlıklı beslenerek ve kilonuzu koruyarak göz sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Yeteri Kadar A Vitamini Alıngöz sağlığını korumak için a vitamini

Göze iyi gelen vitaminlerin başında A vitamini gelir.

A vitamini, korneanın korunmasına yardımcı olur. Tavsiyem, içinde A vitamini olan gıdalarla aranızı iyi tutun. Göze faydalı yiyecekler arasında havuç, yaban mersini, pul biber gibi gıdaları sayabiliriz. Bunlar A vitamini bakımından zengindir. Yeteri miktarda tüketin.

Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın

göz sağlığını korumakÖzellikle şehir hayatında kapalı ortamlarda yazın klima kışın ısıtıcılar havayı kurutur. Bu da göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğunun nedenlerini Göz Kuruluğu Tedavisi yazımda anlatmıştım. Oradan detaylı şekilde okuyabilirsiniz. Ancak yeri gelmişken belirtmek gerekiyor ki gözün üzerindeki göz yaşı tabakası gözümüzü dış etmenlere karşı korur ve rahat bir hareket imkanı sağlar. Ortamın kuru olması göz yaşınızı, o da göz sağlığınızı etkiler. Konuyla ilgili olarak ayrıca sizin için günlük hayatta göz kuruluğuna karşı alabileceğiniz tedbirleri anlatan bir yazı hazırladım. Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Gözlerinizi Sık Dinlendirin

Özellikle bilgisayar başında vakit geçirenler için en büyük problemlerin başında bu gelir. Gözler bir noktaya uzun süre odaklandığı için kuru göz hastalığına neden olur. Bunun önüne geçmek için göze iyi gelen egzersizler vardır. Bunlar uygulanabilir. Örneğin yakına odaklandığınız 15-20 dakikanın sonunda başınızı masadan kaldırın ve bir süre uzağa bakın. Bu ve benzeri göze iyi gelecek egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Doğru Güneş Gözlüğü Kullanın

göz kuruluğunda güneş gözlüğü kullanımı
Göz bebeğimiz ışığın az olduğu ortamda büyür çok olduğu ortamda küçülür. Güneşten gelen UV ışınlarının görüşünüze zarar verdiği de bilinen bir gerçektir. Bu durum, güneş gözlüğü kullanımını zorunlu kılar. Ancak kalitesiz bir gözlük kullanırsanız. Güneş gözlüğü ışığı azaltır, göz bebeğiniz büyür. Bununla beraber koruma sağlamadığı için de daha fazla ultraviyole ışına maruz kalırsınız. O yüzden güneş gözlüğü alırken mutlaka UV özelliği olan, kaliteli, koyu camlı güneş gözlüğü kullanın. Gözünüzün parıltısının hiç azalmaması temennisi ile....

Prof Dr Yüksel Totan
7 Nisan 2019

Yorumlar

Nilüfer Gönenç
Hocam gerçekten alanında çok yetkin bir isim. Gitmeden önce araştırmıştım Türkiye'de bu çapta kaç göz doktoru var ki. Hocam bence Türkiye'nin en iyi göz doktoru.
Nisan Can
Ankara'da göz doktoru araştırması yaparken hocamızı tanıdık. Göz kuruluğu konusunda ne kadar az şey bildiğimi öğrenmiş oldum. Her şey iyi gidiyor şimdilik.
Seyyide Baran
Diyarbakır'dan katarakt ameliyatı için geldik. Annem tedavi oldu. Şimdi eskisi gibi görebiliyor. Hocamdan Allah razı olsun.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
    Soru Sor
TOP