Punktum Tıkacı

punktum tıkacı
Punktum tıkacı, göz kuruluğu tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Halk arasında göz tıkacı yada gözyaşı tıkacı olarak da adlandırılan bu tıkaçlar göz yaşı kanallarına takılır. Bu sayesinde göz yaşının göz üzerinde kalma süresini uzatılır.

Göz yaşı gözün üzerinde saydam bir tabaka oluşturur ve bu yağlı tabaka hem gözü dış etmenlere karşı korurken hem de rahat bir hareket imkanı sağlar. Ancak bazı kişilerde bu verim sağlanamaz ve göz kuruluğu oluşur. Punktum tıkaçları ise mevcuttaki göz yaşının göz yüzeyinde bir miktar daha fazla kalmasını sağlar. Göz yaşı kanallarına küçük tıkaçlar uyguladığımız bir yöntemdir.

Punktum Tıkacı Nasıl Uygulanır?

Punktum plug, muayenehane ortamında yaptığımız bir uygulamadır. Gözyaşı kanallarınızın başlangıcındaki deliklere uygulanır. Bu delikleri oldukça küçük bir silikon kapak ile kapatıyoruz.

Bu uygulama ile gözyaşınız delikten akıp gitmez ve göz yüzeyinde kalma süresi de artmış olur. Bir çok hastada memnuniyet verici sonuçlar aldığımız bir yöntemdir.

Punktum Tıkaçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Bu tıkaçlar göz kuruluğu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Uygulaması basittir, ancak bazen hafif yan etkiler olabilir.
 • Ciddi sorunlar oluşturma ihtimali çok düşüktür.
 • Çıkarması kolaydır.
 • Aşağıdaki belirtilerde doktorunuz tarafından önerilebilir:
  - Kaşıntılı ve kuru gözler
  - Gözde yanma
  - Bulanık görme

Bu uygulama haricinde göz kuruluğu tedavisinde kullandığımız bir çok yöntem bulunmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri için Göz Kuruluğu Tedavisi sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca günlük hayatta gözünüzü kurumaya karşı korumak için neler yapabileceğinizi Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? yazımdan öğrenebilirsiniz.

Gözünüzün parıltısının hiç kaybolmaması temennisi ile...

Prof Dr Yüksel Totan
25 Mayıs 2019

Yorumlarınız

Sait Güleç
Hocama göz kuruluğu şikayeti ile gittim. Punktum tıkacı taktı. Bu kadar kısa ve hızlı bir çözüm olacağını düşünmemiştim. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
Nisan Can
Ankara'da göz doktoru araştırması yaparken hocamızı tanıdık. Göz kuruluğu konusunda ne kadar az şey bildiğimi öğrenmiş oldum hocamdan. Her şey iyi gidiyor şimdilik. Yani şimdi hocamın tecrübesine bakarak konuşuruyorum. Bana en iyi göz doktoru Ankara'da belki Türkiye'de kim derseniz Yüksel Totan derim.
Seyyide Baran
Diyarbakır'dan katarakt ameliyatı için geldik. Annem tedavi oldu. Şimdi eskisi gibi görebiliyor. Hocamdan Allah razı olsun.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
  Soru Sor
Prof. Dr. yüksel totan


Prof. Dr. Yüksel Totan'ı Yakından Tanıyın
TOP