Gözde Siyah Nokta Görme - Gözde Işık Çakması

gözde siyah noktaGözde siyah nokta görmek, gözde ışık çakması yada şimşek çakması sıkça karşılaştığımız şikayetlerdir. Peki gözde siyah nokta görme yada ışık çakması gibi durumlar neden olur? Tedavisi var mıdır? Bir hastalık belirtisi midir? Yazımda bu konuları anlattım. Faydalı olması temennisi ile...

Gözde Işık, Şimşek Çakması, Siyah Nokta Görme Neden Olur?

Gözümüzün önünde hareket eden küçük noktalar, sinek gibi cisimler, çizgiler veya örümcek ağları gibi yapılar görülüyorsa, bu durum gözümüzün içini dolduran ve Vitreus denen jelin bozulduğunu göstermektedir. Peki göz önünde siyah nokta görme neden olur?

  • Daha çok yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkara.
  • Bazen miyopi,
  • Katarakt ameliyatı
  • Vitreusu etkileyen göz içi iltihabı da göz önünde siyah nokta görme, ışık çakması, bazı cisimler görme gibi durumlara neden olabilir.

Gözde Işık Çakması veya Şimşek Çakması

gözde ışık çakması Görme alanımızda yanıp sönen ışık veya şimşek çakması benzeri şiddetli parıltı vitreus jelinin retinayı çektiğini gösterir. Bu durum, siyah nokta görmede olduğu gibi vitreusun bozulması sonucu, yapışık olduğu retina yüzeyinden ayrılmasına bağlıdır.

Retina Yırtılmasının Habercisi Olabilir!

Bu şikayet, çoğunlukla yaşlanmaya bağlı olarak vitreusun bozulması ile ilgili bir durumdur. Fakat, vitreusun retinayı çekme gücüne ve retinanın sağlamlığına bağlı olarak, ani çekmeye bağlı retinada yırtık oluşabilir. Yani, ışık parlaması veya şimşek çakması yeni gelişen bir retina yırtığının habercisi olabilir.

Bu şikayet  orta-yüksek miyopi şikayeti olanlarda ve katarakt ameliyatı geçirenlerde daha sık olarak görülebilir.

Bazen de 15-20 dakika süren parlak ışık görme şikayetimiz olabilir. Arkasından da şiddetli baş ağrısı başlar. Bu durum çoğunlukla migren nedeniyledir. Bu ışık parlaması bazen de baş ağrısı olmadan tek başına olabilir. Bu duruma “göz migreni” denir.

Ne Zaman Acil Retina Muayenesi Gereklidir ?

Göz önünde siyah nokta - göz önünde ışık çakması, çizgi veya örümcek ağları ile gözde şimşek çakması şikayetleri çoğunlukla sorun oluşturmadan zamanla azalır. Fakat bazı durumlarda vakit kaybetmeden bir göz doktoru veya mümkünse bir Retina uzmanına muayene olmanız görme kaybını önleyebilir. Bunlar:

  • Göz önünde gezen siyah noktaların aniden çoğalması
  • Yanıp sönen ışıklar ve şimşek çakması da eklenmesi
  • Görüş alanımızın kenarında perde şeklinde bulanıklık başlaması
  • Hafif de olsa sisli veya bulanık görme başlaması

Gözde Siyah Nokta Tedavisi

Gözde siyah nokta, sinek gibi cisimler görme yada ışık çakması gibi durumlar çoğu zaman tedavi gerektirmez. Ancak eğer bu retina yırtığı gibi bir sebep ile oluştu ise o zaman evet kesinlikle tedavi edilmelidir. Ancak retina dekolmanı erken safhada tedavi edilmelidir.

Tedavisi lazerlidir. Fakat belirtmek gerekir ki bu tedavi gözde siyah nokta yada ışık çakmalarını düzeltmez. Lazer tedavisi retina yırtılmasını önlemek için kullandığımız bir yöntemdir.  Bazen siyah noktalar kişinin günlük yaşamını çok fazla etkileyebilir. Bu durumda vitrektomi ameliyatına başvurulabilir. Belirtmek gerekir ki bu ameliyat katarakt veya retina yırtılması gibi oluşumlara sebebiyet verebilir.
Prof Dr Yüksel Totan
8 Ekim 2018

Yorumlarınız

Nilüfer Gönenç
Hocam gerçekten alanında çok yetkin bir isim. Gitmeden önce araştırmıştım Türkiye'de bu çapta kaç göz doktoru var ki. Hocam bence Türkiye'nin en iyi göz doktoru.
Ali Kırbış
Ankara'da göz doktoru araştırması yaparken hocamızı tanımış olduk. Glokomla ilgili takibimizi yapıyor. Bu sayede erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu da öğrenmiş olduk.
Seyyide Baran
Diyarbakır'dan katarakt ameliyatı için geldik. Annem tedavi oldu. Şimdi eskisi gibi görebiliyor. Hocamdan Allah razı olsun.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
    Soru Sor
TOP