Sarı Nokta Göz Hastalığı Nasıl Oluşur?

sarı nokta hastalığıSarı nokta göz hastalığı 50 yaş ve sonrasında görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Göz sinirinin merkezindeki görme noktası yaşla birlikte bozulmaya başlar. Bu da sarı nokta hastalığına sebep olur. Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi, Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri gibi soruları daha önce temas etmiştim. Detayları Sarı Nokta Hastalığı yazımda bulabilirsiniz. Ancak bu yazıda beslenme ile sarı nokta arasındaki bağlantı üzerinde durmak istiyorum. Sarı nokta hastalığı diyeti hastalığın yavaşlamasında etkilidir. Bu yüzden bu konuyu ayrı bir yazıda değerlendirmek istedim.

Sarı Nokta Hastalığında Beslenme, Sarı Nokta Hastalığı Vitamin Alımı

Sarı nokta gibi bir hastalığınız var ise beslenme tarzınız ile ilgili bazı değişikliklere gitmeniz gerekebilir. Çünkü  hipertansiyon, kolesterol, diyabet, obezite ve fazla kilo gibi durumlar sarı noktaya etki edebilmektedir. Bu yüzden bu gibi rahatsızlıklar mutlaka tedavi edilmelidir.

  • Sigara kalp damar hastalıklarını tetikleyecektir. Bu yüzden uzak durulmalıdır.
  • Aynı şekilde kolesterolünüzü tetikleyecek yiyeceklerden de uzak durmalısınız.
  • A, C, E ve omega 3, bakır ve çinko, lutein bakımından zengin olan gıdalara yönelinmelidir.
  • Brokoli, ıspanak ve koyu renkli sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Unutulmaması gerekir ki bu tavsiyelerin hepsi uzman eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

Sarı Nokta Göz Hastalığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Yukarıda saydığımız gıda ve vitamin hassasiyetleri dışında sarı nokta hastalığında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şöyledir;

  • Doğrudan güneş ışınlarından sakının.
  • Güneş gözlüksüz dışarı çıkmayın.
  • Ailede sarı nokta hikayesi var ise 50 yaş sonrası yılda 1 kez göz doktorunuza muayene olun.

Sarı Noktada Yeni Gelişmeler

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda bir çok araştırma yapılmaktadır. Büyük bir kısmı genlere odanlanmakta ve buradan çözümler üretme amacı taşımaktadır. Ümit verici gelişmeler de olmaktadır. Aşağıdaki linkten bu konudaki çalışmalardan birine ulaşabilirsiniz.

Gene therapy

Ayrıca göz sağlığına ilişkin tavsiyeleri de bir yazıda topladım onu da sizler için paylaşıyorum. Göz Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımda detayları bulabilirsiniz.

Gözünüzün parıltısının hiç azalmaması temennisi ile....

Prof Dr Yüksel Totan
21 Mayıs 2019

Yorumlar

Nilüfer Gönenç
Hocam gerçekten alanında çok yetkin bir isim. Gitmeden önce araştırmıştım Türkiye'de bu çapta kaç göz doktoru var ki. Hocam bence Türkiye'nin en iyi göz doktoru.
Nisan Can
Ankara'da göz doktoru araştırması yaparken hocamızı tanıdık. Göz kuruluğu konusunda ne kadar az şey bildiğimi öğrenmiş oldum. Her şey iyi gidiyor şimdilik.
Seyyide Baran
Diyarbakır'dan katarakt ameliyatı için geldik. Annem tedavi oldu. Şimdi eskisi gibi görebiliyor. Hocamdan Allah razı olsun.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : 9:30-18:00 - Cumartesi: 10:00-17:00
    Soru Sor
TOP